İLMİN ZEKATI...

Araç Takip Sistemi Nedir?

Bu yazı dizimizde Araç Takip nedir?, Araç Takip müşterileri kimlerdir?, Araç Takip Sistemindeki Özellikler Nelerdir? gibi sorulara kısaca cevap vereceğiz.

ATC (Araç Takip Cihazı) veya ATS (Araç Takip Sistemi) kısaltmaları yaygın olarak kullanılmaktadır. Genel olarak araç takip ile aracınızın nerede olduğunu ve geçmişte nerelerde bulunduğunu CBS (Coğrafi Bilgi Sistemi) kullanılarak kontrol edebileceğiniz bir  otomasyon sistemidir diyebiliriz. Araç takip sistemini kullanan müşterilerin profilini çizmek istediğimizde;

 1. Araçların zarar görmesini, çalınmasını ve benzer şekilde kiralayan kişiden dolayı firma ve kişi zarar görmesini önlemek veya caydırmak amaçlı kullanan müşteriler. Bu profile en uygun müşteriler rent a car firmalarıdır diyebiliriz.
 2. Filo işletme giderlerini düşürmek için bazı firmalar kullanmaktadır. Bu şekilde araçların gereksiz kullanılmasının veya sürücünün kendi işi için yolu uzatması olayı engellemektedir.
 3. İster Emniyet olsun, isterse de 112 Acil; araç takip sistemleri kullanarak olay yerine müdahale edilmesini hızlandırmakta ve suistimalleri önlemektedir.
 4. Bazı firmalar kamyonlara gitmiş olduğu kilometreye göre ücret ödemekte. Örneğin bir kamyon x km bir mesafe kum taşıdıysa, geldiğinde buna göre ücret almaktaydı. Aynı şekilde kepçeler için ise kilometre değil, çalışma saati önem arz etmektedir. Fakat araç takip kullanmadan bu şekilde bir ödeme, suistimale açık olup, çoğunlukla da problem yaşanmaktadır. Araç takip sistemleri sayesinde, “kavga bitti!“.

Bu profiller aslında araç takip firmaları için pazarlama taktiklerini ortaya çıkarmakta. Pazara bakıldığında bir hayli büyük bir pazar kapasitesi olduğu kesin. Bundan dolayı da gün geçtikçe araç takip firmalarının sayısı artarken, başarılı olan araç takip firmalarına baktığımızda para = güç ilkesini veya “para parayı çeker” sözünün doğruluğunu görüyoruz. Araç takip sistemini yapalım, yaptıktan sonra her türlü satış yaparız diye bakan firmalar maalesef başarılı olamamış ya batmış, ya da yan işler ile rızkını kazanmaya devam etmiştir.

Ayrıca ilginç olan bir konu Türkiye’deki ihaleler. Şartnamelere bakıldığında insanların gerek olmayacak veya kullanmayacağı bir çok özellik istenmekte.  Hiç kimse de araya girip, arkadaş burada bu özelliği kullanmayacaksınız boşuna maliyet demiyor. İster istemez, araç takip firmasında çalıştığım zamanlar kendime araç takip ne diye sorardım. Araç takip ile artık ilgilenmediğim için şartnameler elimde yok ama şartnamelerden aklımda kalan ve hiç bir yerde kullandığını görmediğim meşhur özelliklerden biri; “Cihazlara istenildiğinde mesajlaşma ünitesi takılabilecektir”.

Kullanan birisini gördüm mü?
– Hayır :)
Cihazlar bu özelliği destekliyor mu?
– Desteklemese ihaleyi kazanabilir mi(!).
Peki cihazın bu özelliği desteklemesi, cihazın maliyetini arttırır mı?
– Hayır arttırmaz hatta maliyeti düşürdüğü yönde duyumlar aldım(!).

Bana göre araç takip cihazı sayesinde dünyada devrimi Türkler yapacaktır. Nasıl mı?
– Aracını uzaktan ışınlayabilir ve ışınlanan aracınızın anlık olarak nerede olduğunu görebilirsiniz.
– Aracınız bozulunca veya yakıtınız bitince yolda kalmaya son! Yolda yaşamış olduğunuz sorunlarda cihaz tarafından algılanıp, anlaşmalı olduğunuz servise aracınızı itekleyerek götürüyor. Artı, cihaz sizin adınıza servis ile pazarlık yapıyor ve bütçenize fayda sağlıyor.

Araç Takip Cihazını satmak adına, teknolojiyi baştan yazacağız.

Şuan için araç takip ile neler yapılabiliniyor bir de bu konuya değinelim;

 1. Sistemin olmazsa olmazı araçların konum bilgisinin belirli kriterlere göre periyodik olarak göndermesidir. Sistem üzerindeki veri transferinde en fazla alınan paket tabi ki konum bilgisidir. Bunun haricinde gelen bilgiler daha çok çevresel birimlerden gelen olaylar ve olayların değişimi ile ilgili bilgilendirmedir. GPRS üzerinden en fazla gönderilen paket konum datası olduğundan dolayı, konum datasının boyutu önem kazanmaktadır. Her firma farklı haberleşme protokolü geliştirdiği için, firmalar arasında bu verinin boyutu artmakta veya azalmaktadır. Bir kaç firmaya baktığımda 12 byte ile 64 byte arası değiştiğini gözlemledim. Konum verisi içerisinde; tarih saat, enlem boylam, hız, yön gibi veriler yer almakta.
 2. Çevresel birimler içerisinde ise en çok bilgi muhakkak kontak bilgisinden gelmektedir. Kontak açıldığında veya kontak kapandığında cihazlar sisteme bilgi gönderir. Bu bilgi ile de, aracın nerede durakladığını ve ne kadar süre o lokasyonda durduğu raporuna ulaşabilir.
 3. Yine araç takip cihazında bulunan kontrollerden biri rölanti bilgisinin takip edilmesidir. Aracın rölantide beklemesi sadece araca değil, çevreye de zarar vermektedir. Rölantide bulunan araç için şunlar söylenmekte;
  • Her gün rölantide 10 dakika çalışan bir binek araç yılda yaklaşık 100 lt. benzin harcar.
  • Uzun rölanti aracın bujilerine, silindirlerine ve egzos sistemine zarar verir.
  • Rölantide çalışan araç 50 km/saat hızla çalışan bir araca göre 20 kat daha fazla hava kirliliği oluşturur.
  • 10 saniyeden fazla rölantide çalıştırma aracı stop edip yeniden çalıştırmaktan daha fazla yakıt harcatır.
 4. Acil durum butonu ile herhangi bir tehlike durumunda izleme merkezlerine bilgi gönderip, müdahale edilmesi sağlanabilir.
 5. Bir bölgeye giriş ve çıkış yapıldığında bilgilendirme,
 6. Azami hız limitinin aşılmasında bilgilendirme,
 7. Aracın çekilmesi/çalınması veya araç içinde hareketin algılanması gibi durumlarda haberdar edilme,
 8. Araç içinin fotoğrafını çekebilme
 9. Aracı durdurabilme ve tekrar çalışmasına izin verme,
 10. Aracın ani ivme değişiminde(ani kalkış veya sert fren) bilgi verme,
 11. Çalışma saati kontrolü yaparak, çalışma saatleri dışında aracın çalışmasını önlemek veya araç çalıştırıldığında haberdar olabilme,
 12. Yakıt kontrolü ile, aracınızın yakıt bilgisini görebilir ve ani yakıt değişimlerinde haberdar olabilme,
 13. Ek sensörler ile sıcaklık ve nem kontrolü yapılabiliniyor, kural tanımlaması yapılarak istenmeyen veya beklenmeyen bir değerde haberdar edilebilme,
 14. Ek sensörler ile kapı/kaput/damper veya yakıt kapağı açıldı kapandı bilgisi kontrol ediliyor.
 15. Araçların günlük, aylık ve yıllık olarak mesai saatleri içinde ve mesai saatleri dışında ne kadar süre çalıştığı,

gibi bir hayli özellik sayabiliriz.

Araç Takip Cihazlarının fiyatları ise bir hayli değişken durumda. Özellikle dikkatimi çeken bu işe ilk girdiğimde Arvento araç takip cihazı fiyatı ile bugünkü araç takip cihazları arasında  uçurum kadar fark diyebilirim :) Arvento, araç takip sektörüne Türkiye’de ilk giren firmalardan olduğundan dolayı da bu sektörde adını duymayan yoktur. Kağıt Mendil’in Selpak olarak adlandırılması, margarinin Sana olarak adlandırılması gibi. Araç Takip adı da Arvento adıyla anılır olmuş durumda. Araç takip firma adı vermemek için çaba sarf ettim fakat bu konuya değinmemek yanlış olurdu.

Bir yazı dizimizdeki yazının sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bir sonraki yazımızda, lokasyonun nasıl belirlendiği konusuna değineceğiz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.2/10 (12 votes cast)
Araç Takip Sistemi Nedir?, 8.2 out of 10 based on 12 ratings

8 thoughts on “Araç Takip Sistemi Nedir?

 1. Pingback: ARAÇ TAKİP SİSTEMİ YAZI DİZİSİ – GİRİŞ « KodFeed

 2. Cemile

  Radyolarda Arvento’nun reklamı dönüyor şu sıralarda, lakin mutlu akü seslendirmesi gibi müslüm babadan seslenfirma duymak isterdim :D Ben de araba taktırmak istiyorum, arvento buradaki reklamlardan ötürü verse bari :)

 3. Pingback: Araç Takip ve Konumun Bulunması KodFeed

 4. Pingback: Araç Takip Cihazı Nasıl Çalışır? « Araç Takip KodFeed

 5. Pingback: Araç Takip’de Haberleşme Çeşitleri Nelerdir? « Araç Takip KodFeed

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>